چرا اروپایی ها از آفتابه استفاده نمی کنند…؟

June 26, 2010 at 8:53 am (Uncategorized)

آفتابه یکی از چیزهایی است که مایه دلتنگی ایرانیان جلای وطن کرده است

آفتابه وسیله‌ای است برای ریختن آب و براي اولين بار توسط ما ايرانيها در دوره هخامنشي اختراع شد. نام آفتابه دگرگون‌شده واژهٔ آب‌تابه است. تابه به معنی گونه‌ای ظرف است (مقایسه کنید با ماهی‌تابه). از لحاظ شکل شبیه به کوزه است با این تفاوت که لوله‌ای به بدنه آن متصل است.

وقتي اسكندر مقدوني براي اولين بار در 2300 سال قبل به ايران آمد از ديدن آفتابه متحير شد و دستور داد تعدادي از اين آفتابه‌ها رو به مقدونيه ببرن و ازش مشابه‌سازي كنن. اما بدبختانه يا خوشبختانه اسكندر فوت كرد و دنياي غرب براي هميشه از نعمت آفتابه محروم شد. امروزه هم شاهد هستيم كه غربيها پشتشونو نميتونن بشورن و براي پاك كردن خودشون از دستمال استفاده مي‌كنند.

Advertisements

7 Comments

 1. asef said,

  oon ke bale vali inra dar nazar dahste bashid ke oroopaiha roozane 2 bar hamam miravanv va hamchenin az dastmalhaye kish estefade mikonand, dar natije be nazare man kheili tamiztar az barkhi iranihaye azizand ke shayad haftei yek bar ham be hamam nemiravand, vali dar majmo na enhesaran aftabe vali dashtane shire ab dar hame ja zaroori ast.

 2. sgsg said,

  عالی بود

 3. کیوان said,

  آفتابه از برکات اسلام است، یعنی از 1400 سال پیش تا حالا

 4. tina said,

  سلام

  آفتابه دگرگون شده ی هفتابه یا درست تر هفت آبه هست. چون ایرانیان یاور داشتند که برای پاکیزه کردن چیزی آلوده باید آن را هفت بار با آب شست. هنوز هم اصطلاح “هفت آب کردن” یعنی چیزی را بسیار شستن به کار می رود. و هنوز هم کردها آفتایه را “هفتاوه” می گویند
  پایدار باشید

 5. Top Posts — WordPress.com said,

  […] چرا اروپایی ها از آفتابه استفاده نمی کنند…؟ آفتابه یکی از چیزهایی است که مایه دلتنگی ایرانیان جلای وطن کرده […] […]

 6. hamid said,

  شستشوی بیش از حد بعداز رفتن به توالت باعث میشود که مقعد نتواند براختی به حالت اولیه برگردد و به همین دلیل آمار بواصیر در ایران بالاست
  به همین دلیل دربیشتر جاهای دنیا بجای شستشوی بعد از توالت مردم فقط سعی میکنند حمام روزانه را درست بعد از توالت روزانه تنظیم کنند.

 7. mahi said,

  آخ گفتی! چقدر این توالت های بدون آب چندش اورند..بدترین چیز زندگی تو خارج همینه..حداقلش یه شیلنگ آب هم نمی زارن نامردا :))

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: